Plánujete miminko, ale bojíte se, že skončíte na „rizikovým“ a bez peněz? No prý je řešením pojištění. Ale to tak úplně není. Počítáte-li s penězi navíc, pozor ať se nepřepočítáte.
Pojišťovny v České republice se k zdravotním komplikacím v těhotenství staví čím dál tím méně vstřícně. Kde je zakopaný pes?
1 / Výluky
Pokud pojistku nemáte, a chcete si ji nově pořídit právě s myšlenkou na budoucí rodinu, tak pozor! Spousta pojišťoven má těhotenství obecně ve výlukách. Tedy pojistí vás sice, ale nepomůže vám to v případě nemoci související s těhotenstvím. Některé pojišťovny to mají zase různě podmíněné apod.
2 / Čekací doby
Důležitá věc, se kterou musíte rozhodně počítat, je čekací doba. To je doba, kdy vám nikdo nic nevyplatí. Pojišťovny si tím hlídají, aby s nimi pojištění neuzavřela již těhotná klientka. Čekací doba může být i 12 měsíců, velmi často je to 8 měsíců. Myslete tedy dopředu.
3 / Zpráva od lékaře
Aktuálně se hodně objevuje podmínka doložení zdravotní komplikace objektivními vyšetřovacími metodami. Tedy nestačí, když by vám váš gynekolog napsal „tvrdnutí břicha“ nebo „silné nevolnosti“. Také je často plnění podmíněno hospitalizací, a to například v délce minimálně 3 nocí. Někdy je i přímo v pojistných podmínkách definována přesná diagnóza, při které by pojišťovna pojistné plnila.
4 / Limity plnění
A nakonec jsou i pojišťovny, které mají limit v dnech plnění a platí vám maximálně 50 nebo 90 dní. Tedy pokud by vás doktor poslal na rizikové hned ve 3. měsíci těhotenství, dostanete plnění maximálně za 3 měsíce a konec.
Je toho mnoho, co je třeba kontrolovat a hlídat. Čtěte pozorně pojistné podmínky! Anebo si nechte poradit od někoho, kdo se v tom vyzná :-)