Ministerstvo financí připravuje návrh na sjednocení odvodů a daní do jedné paušální platby s cílem výrazně ulehčit administrativu, ale i finanční zátěž pro drobné živnostníky.
Paušální platba by byla placena měsíčně jedinou platbou a zahrnovala by minimální základy pro sociální a zdravotní pojištění zvýšené o 15 % a daň z příjmu ve výši 100 Kč.
Kdo a kdy může tuto dobrovolnou paušální daň využít?
- OSVČ, kteří v daném roce nepřekročili obrat 800 tis./rok,
- OSVČ nesmí být registrováno k DPH,
- paušální daň bude platit od 1. 1. 2021.
Odborníci tento návrh vítají a zdůrazňují jeho výhody:
- Významně se ušetří administrativa - jedna platba (pro rok 2021 vychází paušální platba na 5 740 Kč/měsíčně).
- Žádné kontroly z finančního úřadu.
- Úspora za účetní nebo daňového poradce.
Zároveň ale odborníci upozorňují, že nový model nebude výhodný pro všechny:
- Při použití paušální daně nelze využít žádné daňové slevy - slevu na manželku, daňové zvýhodnění na dítě, daňové odpočty úroků z hypotečního úvěru a další.
- Nový návrh neřeší další daně - např. silniční daň, daň z nemovitosti nebo DPH.
- Pro OSVČ, kteří mají tak nízké příjmy, kdy po odečtení slevy na poplatníka a dalších daňových odpočtů, je jejich daňová povinnost nulová nebo záporná, bude tato paušální daň nevýhodná.
Někteří podnikatelé tak budou raději i nadále podávat daňová přiznání, protože se jim nová paušální daň, i navzdory výrazné úspoře v administrativě, jednoduše nevyplatí. Zásadní roli ve výhodnosti či nevýhodnosti paušálního zdanění budou hrát jednotlivé druhy podnikatelských činností, u kterých bude výhodnost paušálního odvodu záviset na výši ročního příjmu, ale také na množství odečitatelných položek či slev. Jinak bude výhodnost paušální daně vypadat u bezdětného svobodného podnikatele, který doposud odečítá 40% paušál než u podnikatele s dvěma dětmi, který si současně odečítá slevu na manželku a úroky z hypotečního úvěru.
Marie Čakijová
Finanční poradce